Overview
Specification
LC650EQF-FHM1

LC650EQF-FHM1 Basic Information
| Panel Model | LC650EQF-FHM1 |
|---|---|
| Panel Brand | LG Display |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,65 inch, 3840×2160 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LC650EQF-FHM1 Price | Request Price & Lead Time |
| Model Alias | LC650EQF (FH)(M1) |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
LC650EQF-FHM1 Mechanical Features
| Dot Resolution | 3840(RGB)×2160 (UHD) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 68 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.124×0.372 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.372×0.372 mm (H×V) |
| Weight | 21.4Kgs (Typ.) |
| Surface | Antiglare (Haze 1%), Hard coating (3H) |
| Active Area | 1428.48×803.52 mm (H×V) |
| Bezel Area | 1430.48×805.52 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 1452.2×830 mm (H×V) |
| Outline Depth | 24.1/30.4 (Typ./Max.) mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LC650EQF-FHM1 Optical Features
| Display Mode | IPS, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 400 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 1400 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M/1.07B (8-bit / 8-bit + Dithering) |
| Color Gamut | 72% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 5 (Typ.)(G to G); 8 (Typ.)(MPRT) |
| Viewing Angle | 89/89/89/89 (Min.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White color Chromaticity | Wx:0.281; Wy:0.288 |
| White Variation | 1.54 (Max.)(9 points) |
| Sunlight Readable | N |
LC650EQF-FHM1 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 120Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
| Total Power Consumption | 121.8W (Typ.) |
LC650EQF-FHM1 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Life Time | 30K(Min.) (Hours) |
| Lamp Voltage | 86.8±7V |
| Lamp Current | 180mA (Typ.) |
| Lamps Power Consumption | 105W (Typ.) |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | No |
LC650EQF-FHM1 Signal Interface
| Signal Category | V-by-One |
|---|---|
| Signal Class | V-by-One 16 lane |
| Input Voltage for Panel | 12.0V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 0.8/1.05A (Typ./Max.) |
| Panel Power Consumption | 9.5/12.4W (Typ./Max.) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | JAE - FI-RE51S-HF, Pitch:0.5 mm, Pin:51 pins |
