Overview
Specification
LC840EQD-SGF1

LC840EQD-SGF1 Basic Information
| Panel Model | LC840EQD-SGF1 |
|---|---|
| Panel Brand | LG Display |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,84 inch, 3840×2160 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LC840EQD-SGF1 Price | Request Price & Lead Time |
| Model Alias | LC840EQD (SE)(F1) |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
| Remarks | Surface Luminance, white 3D: 189 cd/m² |
LC840EQD-SGF1 Mechanical Features
| Dot Resolution | 3840(RGB)×2160 (UHD) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 52 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.1615×0.4845 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.4845×0.4845 mm (H×V) |
| Weight | 42.9/44.4Kgs (Typ./Max.) |
| Surface | Hard coating (3H), Reflection 2.0% (Typ.) |
| Active Area | 1860.48×1046.52 mm (H×V) |
| Bezel Area | 1871.0×1057.0 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 1904×1096 mm (H×V) |
| Outline Depth | 24.0 (Typ.) mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LC840EQD-SGF1 Optical Features
| Display Mode | S-IPS, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 500 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 1600 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M/1.06B (8-bit / 8-bit + Dithering) |
| Color Gamut | 72% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 5 (Typ.)(G to G), 8 (Typ.)(MPRT) |
| Viewing Angle | 89/89/89/89 (Min.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White color Chromaticity | Wx:0.279; Wy:0.292 |
| White Variation | 1.67 (Max.)(9 points) |
| 3D Display | |
| Sunlight Readable | N |
LC840EQD-SGF1 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 120Hz+120Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
| Total Power Consumption | 398W (Typ.) |
LC840EQD-SGF1 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Life Time | 50K(Typ.) (Hours) |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | 190.0/190.0W (Typ.)(PBL L/PBL R) |
LC840EQD-SGF1 Signal Interface
| Signal Category | V-by-One |
|---|---|
| Signal Class | V-by-One 16 lane |
| Input Voltage for Panel | 12.0V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 1.25/1.63A (Typ./Max.) |
| Panel Power Consumption | 15.0/19.5W (Typ./Max.) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | JAE - FI-RE51S-HF, Pitch:0.5 mm, Pin:51 pins |
