Overview
Specification
LD050WQ1-TD02

LD050WQ1-TD02 Basic Information
| Panel Model | LD050WQ1-TD02 |
|---|---|
| Panel Brand | LG Display |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,5.0 inch, 480×272 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LD050WQ1-TD02 Price | Request Price & Lead Time |
| Model Alias | LD050WQ1 (TD)(02) |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
LD050WQ1-TD02 Mechanical Features
| Dot Resolution | 480×272(RGB) (WQVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Horizontal Stripe |
| Pixel Density | 109 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.231×0.077 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.231×0.231 mm (H×V) |
| Active Area | 110.88×62.832 mm (H×V) |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LD050WQ1-TD02 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Contrast Ratio | 500 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (6-bit + Dithering) |
| Color Gamut | 48% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 25 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 70/70/65/55 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| Sunlight Readable | N |
LD050WQ1-TD02 Backlight System
| Lamp Type | WLED |
|---|
