Overview
Specification
LD055LF2L02

LD055LF2L02 Basic Information
| Panel Model | LD055LF2L02 |
|---|---|
| Panel Brand | PANDA |
| Descrition | IGZO TFT-LCD ,5.5 inch, 1080×1920 |
| Panel Type | IGZO TFT-LCD |
| LD055LF2L02 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 60 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 70 °C |
LD055LF2L02 Mechanical Features
| Dot Resolution | 1080(RGB)×1920 (FHD) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 403 PPI |
| Aspect Ratio | 9:16 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.210×0.630 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.630×0.630 mm (H×V) |
| Weight | TBD |
| Active Area | 68.04×120.96 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 70.4×127.16 mm (H×V) |
| Outline Depth | 0.46±0.1 mm |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
| Touch Panel | Without |
LD055LF2L02 Optical Features
| Display Mode | FFS, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 0 cd/m² |
| Contrast Ratio | 1000 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Color Gamut | 70% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 35 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 85/85/85/85 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White color Chromaticity | Wx:0.293; Wy:0.320 |
| White Variation | 1.25 (Max.)(9 points) |
| Transmissivity | 4.5% (Typ.)(with APCF) |
| Sunlight Readable | N |
LD055LF2L02 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
| Driver IC | COG Built-in NT35532 |
LD055LF2L02 Backlight System
| Lamp Type | No B/L |
|---|
LD055LF2L02 Signal Interface
| Signal Category | MIPI |
|---|---|
| Signal Class | MIPI (4 data lanes) |
