Overview
Specification
LD070WS1-SL02

LD070WS1-SL02 Basic Information
| Panel Model | LD070WS1-SL02 |
|---|---|
| Panel Brand | LG Display |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,7.0 inch, 1024×600 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LD070WS1-SL02 Price | Request Price & Lead Time |
| Model Alias | LD070WS1 (SL)(02) |
| Operating Temperature | -10 ~ 60 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Remarks | Nichia LED/S-LED |
LD070WS1-SL02 Mechanical Features
| Dot Resolution | 1024(RGB)×600 (WSVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 169 PPI |
| Aspect Ratio | 17:10 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.050×0.150 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.150×0.150 mm (H×V) |
| Weight | 94/95g (Typ./Max.) |
| Surface | Hard coating |
| Active Area | 153.6×90 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 162.8×102.9 mm (H×V) |
| Outline Depth | 2.47±0.2 mm |
| Holes & Brackets | Face mounting holes (8 pcs) on left, right, up, down slugs |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LD070WS1-SL02 Optical Features
| Display Mode | IPS, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 400 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 800 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K/16.7M (6-bit / 6-bit + Hi-FRC) |
| Response Time | 50 (Max.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 85/85/85/85 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White color Chromaticity | Wx:0.310; Wy:0.340 |
| White Variation | 1.25/1.40 (Typ./Max.)(9 points) |
| Sunlight Readable | N |
LD070WS1-SL02 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | Yes (U/D, L/R) |
| Total Power Consumption | 2.11/2.29W (Typ./Max.) |
LD070WS1-SL02 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 5S4P |
| Lamp Shape | Array |
| Lamp Voltage | 16/17V (Typ./Max.) |
| Lamp Current | 80/100mA (Typ./Max.) |
| Lamps Power Consumption | 1.28/1.36W (Typ./Max.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
LD070WS1-SL02 Signal Interface
| Signal Category | LVDS |
|---|---|
| Signal Class | LVDS (1 ch, 8-bit) + SPI |
| Input Voltage for Panel | 3.3V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 0.25/0.28A (Typ./Max.) |
| Panel Power Consumption | 0.83/0.93W (Typ./Max.) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | JAE - AA01B-P030VA1, Pitch:0.5 mm, Pin:30 pins |
