Overview
Specification
LD070WS2-SL03

LD070WS2-SL03 Basic Information
| Panel Model | LD070WS2-SL03 |
|---|---|
| Panel Brand | LG Display |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,7.0 inch, 1024×600 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LD070WS2-SL03 Price | Request Price & Lead Time |
| Model Alias | LD070WS2 (SL)(03) |
| Operating Temperature | -10 ~ 60 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 70 °C |
LD070WS2-SL03 Mechanical Features
| Dot Resolution | 1024(RGB)×600 (WSVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 169 PPI |
| Aspect Ratio | 17:10 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.050×0.150 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.150×0.150 mm (H×V) |
| Weight | 90g (Max.) |
| Surface | Antireflection |
| Active Area | 153.6×90 mm (H×V) |
| Bezel Area | 156.1×92.5 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 162.8×102.9 mm (H×V) |
| Outline Depth | 2.71/4.5 (Typ./Max.) mm |
| Holes & Brackets | Face mounting holes (4-Φ1.85) on left, right slugs |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LD070WS2-SL03 Optical Features
| Display Mode | IPS, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 400 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 800 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K/16.7M (6-bit / 6-bit + Hi-FRC) |
| Response Time | 40 (Max.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 85/85/85/85 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White color Chromaticity | Wx:0.310; Wy:0.350 |
| White Variation | 1.18/1.25 (Typ./Max.)(5 points) |
| Sunlight Readable | N |
LD070WS2-SL03 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | Yes (U/D, L/R) |
| Total Power Consumption | 1.92W (Max.) |
LD070WS2-SL03 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 7S3P |
| Lamp Shape | 3 strings |
| Lamp Voltage | 21.7/23.9V (Typ./Max.) |
| Lamp Current | 13.7mA (Typ.) |
| Lamps Power Consumption | 892/983mW (Typ./Max.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
LD070WS2-SL03 Signal Interface
| Signal Category | LVDS |
|---|---|
| Signal Class | LVDS (1 ch, 8-bit) + SPI |
| Input Voltage for Panel | 3.3V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 212/250mA (Typ./Max.) |
| Panel Power Consumption | 0.7/0.9W (Typ./Max.) |
| Interface Type | FPC |
