Overview
Specification
LD070WX5-SH01

LD070WX5-SH01 Basic Information
| Panel Model | LD070WX5-SH01 |
|---|---|
| Panel Brand | LG Display |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,7.0 inch, 900×1440 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LD070WX5-SH01 Price | Request Price & Lead Time |
| Model Alias | LD070WX5 (SH)(01) |
| Operating Temperature | -10 ~ 60 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 70 °C |
LD070WX5-SH01 Mechanical Features
| Dot Resolution | 900(RGB)×1440 (WXGA+) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 242 PPI |
| Aspect Ratio | 10:16 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.0349×0.1047 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.1047×0.1047 mm (H×V) |
| Weight | 19.4g (Typ.) |
| Surface | Without Polarizer |
| Active Area | 94.23×150.77 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 101.5×159.65 mm (H×V) |
| Outline Depth | 0.5 (Typ.) mm |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
| Touch Panel | Without |
LD070WX5-SH01 Optical Features
| Display Mode | IPS, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 0 cd/m² |
| Contrast Ratio | 800 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Color Gamut | 50% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 35 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 85/85/85/85 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| Transmissivity | 3.5% (Typ.)(with Polarizer) |
| Sunlight Readable | N |
LD070WX5-SH01 Electronics Feature
| Driver IC | Suggest NT51011 + SW8027 |
|---|
LD070WX5-SH01 Backlight System
| Lamp Type | No B/L |
|---|
