Overview
Specification
LD089WU1-SM01

LD089WU1-SM01 Basic Information
| Panel Model | LD089WU1-SM01 |
|---|---|
| Panel Brand | LG Display |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,8.9 inch, 1920×1200 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LD089WU1-SM01 Price | Request Price & Lead Time |
| Model Alias | LD089WU1 (SM)(01) |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
| Remarks | CABC |
LD089WU1-SM01 Mechanical Features
| Dot Resolution | 1920(RGB)×1200 (WUXGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 254 PPI |
| Aspect Ratio | 16:10 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.03325×0.09975 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.09975×0.09975 mm (H×V) |
| Weight | 123/130g (Typ./Max.) |
| Surface | Hard coating |
| Active Area | 191.52×119.7 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 203.4×135.85 mm (H×V) |
| Outline Depth | 2.7/5.25 (Typ./Max.) mm |
| Holes & Brackets | Without |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LD089WU1-SM01 Optical Features
| Display Mode | IPS, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 360 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 800 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Response Time | 35 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 85/85/85/85 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White color Chromaticity | Wx:0.310; Wy:0.340 |
| White Variation | 1.25/1.43 (Typ./Max.)(9 points) |
| Sunlight Readable | N |
LD089WU1-SM01 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
LD089WU1-SM01 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 7S5P |
| Lamp Shape | 5 strings |
| Lamp Voltage | 21.0/23.1V (Typ./Max.) |
| Lamp Current | 17.9mA (Typ.) |
| Lamps Power Consumption | 1.85/2.07W (Typ./Max.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
LD089WU1-SM01 Signal Interface
| Signal Category | MIPI |
|---|---|
| Signal Class | MIPI (4 data lanes) |
| Input Voltage for Panel | 3.3V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 227.3/261.4mA (Typ./Max.) |
| Panel Power Consumption | 0.750/0.863W (Typ./Max.) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | UJU - PF030-B45B-N09, Pitch:0.3 mm, Pin:45 pins |
