Overview
Specification
LD1330020

LD1330020 Basic Information
| Panel Model | LD1330020 |
|---|---|
| Panel Brand | BOE |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,13.3 inch, 1920×1080 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LD1330020 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
| Remarks | TC0’5.0 Compliance; eDP1.2 |
LD1330020 Mechanical Features
| Dot Resolution | 1920(RGB)×1080 (FHD) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 166 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.051×0.153 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.153×0.153 mm (H×V) |
| Weight | 215.4g (Typ.) |
| Surface | Antiglare (Haze 25%), Hard coating (3H) |
| Active Area | 293.76×165.24 mm (H×V) |
| Outline Depth | 3.0 (Max.) mm |
| Shape Style | Slim (PCBA Flat, Depth ≤3.2mm) |
| Holes & Brackets | Face mounting holes (8 pcs) on up, down slugs |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LD1330020 Optical Features
| Display Mode | ADS, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 250 cd/m² (Typ.) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Response Time | 13.5/16.5 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 85/85/85/85 (Min.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White color Chromaticity | Wx:0.313; Wy:0.329 |
| White Variation | 1.18/1.25 (Typ./Max.)(5 points) |
| Sunlight Readable | N |
LD1330020 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
LD1330020 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 9S5P |
| Lamp Shape | 6 strings |
| Lamp Voltage | 27.9V (Max.) |
| Lamp Current | 120mA (Typ.) |
| Lamps Power Consumption | 3.35W (Typ.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | 6.0/12.0/21.0V (Min./Typ./Max.) |
LD1330020 Signal Interface
| Signal Category | eDP |
|---|---|
| Signal Class | eDP (2 Lanes) |
| Input Voltage for Panel | 3.3V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 300mA (Typ.) |
| Panel Power Consumption | 1.0W (Typ.) |
| Interface Type | Connector |
| Interface Position |
