Overview
Specification
LD470DXS-SCA1

LD470DXS-SCA1 Basic Information
| Panel Model | LD470DXS-SCA1 |
|---|---|
| Panel Brand | LG Display |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,47 inch, 1366×768 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LD470DXS-SCA1 Price | Request Price & Lead Time |
| Model Alias | LD470DXS (SC)(A1) |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
| Remarks | Super Narrow bezel (6.9mm Active to Active), 2D Dimming |
LD470DXS-SCA1 Mechanical Features
| Dot Resolution | 1366(RGB)×768 (WXGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 33 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.25375×0.76125 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.76125×0.76125 mm (H×V) |
| Weight | 14.5/15.5Kgs (Typ./Max.) |
| Surface | Hard coating (3H), Reflection 2.0% (Max.) |
| Active Area | 1039.87×584.64 mm (H×V) |
| Bezel Area | 1040.5×585.3 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 1046.8×591.6 mm (H×V) |
| Outline Depth | 37.0/50.5 (Typ./Max.) mm |
| Videowall Seam | 6.9 mm (Active to Active) |
| Landscape or Portrait | Landscape / Portrait |
| Touch Panel | Without |
LD470DXS-SCA1 Optical Features
| Display Mode | S-IPS, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 800 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 1400 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Color Gamut | 72% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 12 (Typ.)(G to G) |
| Viewing Angle | 89/89/89/89 (Min.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White color Chromaticity | Wx:0.279; Wy:0.292 |
| White Variation | 1.30 (Max.)(5 points) |
| Sunlight Readable | Y |
LD470DXS-SCA1 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
| Total Power Consumption | 168.77W (Typ.) |
LD470DXS-SCA1 Backlight System
| Lamp Position | Direct light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Life Time | 60K(Typ.) (Hours) |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | 161/171A (Typ./Max.) |
LD470DXS-SCA1 Signal Interface
| Signal Category | LVDS |
|---|---|
| Signal Class | LVDS (1 ch, 8-bit) |
| Input Voltage for Panel | 12.0V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 645/841mA (Typ./Max.) |
| Panel Power Consumption | 7.77/10.1W (Typ./Max.) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | UJU - IS100-L30B-C23, Pitch:1.0 mm, Pin:30 pins |
