Overview
Specification
LD490DUE-FHC1

LD490DUE-FHC1 Basic Information
| Panel Model | LD490DUE-FHC1 |
|---|---|
| Panel Brand | LG Display |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,49 inch, 1920×1080 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LD490DUE-FHC1 Price | Request Price & Lead Time |
| Model Alias | LD490DUE (FH)(C1) |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
LD490DUE-FHC1 Mechanical Features
| Dot Resolution | 1920(RGB)×1080 (FHD) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 45 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.1864×0.5593 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.5593×0.5593 mm (H×V) |
| Active Area | 1073.8×604 mm (H×V) |
| Touch Panel | Without |
LD490DUE-FHC1 Optical Features
| Display Mode | S-IPS, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 300 cd/m² (Typ.) |
| Viewing Angle | 89/89/89/89 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| Sunlight Readable | N |
LD490DUE-FHC1 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
LD490DUE-FHC1 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
