Overview
Specification
LD490DUN-THC2

LD490DUN-THC2 Basic Information
| Panel Model | LD490DUN-THC2 |
|---|---|
| Panel Brand | LG Display |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,49 inch, 1920×1080 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LD490DUN-THC2 Price | Request Price & Lead Time |
| Model Alias | LD490DUN (TH)(C2) |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
| Remarks | Super narrow bezel (3.8mm Active to Active) |
LD490DUN-THC2 Mechanical Features
| Dot Resolution | 1920(RGB)×1080 (FHD) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 45 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.1864×0.5593 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.5593×0.5593 mm (H×V) |
| Weight | 13.5/14.2Kgs (Typ./Max.) |
| Surface | Antiglare (Haze 10%), Hard coating (3H) |
| Active Area | 1073.8×604 mm (H×V) |
| Bezel Area | 1074.1×604.3 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 1077.6×607.8 mm (H×V) |
| Outline Depth | 36.7/55.6 (Typ./Max.) mm |
| Videowall Seam | 3.8 mm (Active to Active) |
| Holes & Brackets | Side mounting holes, Rear mounting holes |
| Landscape or Portrait | Landscape / Portrait |
| Touch Panel | Without |
LD490DUN-THC2 Optical Features
| Display Mode | S-IPS, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 450 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 1300 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M/1.07B (8-bit / 8-bit + Dithering) |
| Color Gamut | 72% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 8 (Typ.)(G to G) |
| Viewing Angle | 89/89/89/89 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White color Chromaticity | Wx:0.279; Wy:0.292 |
| White Variation | 1.54 (Max.)(9 points) |
| Sunlight Readable | N |
LD490DUN-THC2 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
| Total Power Consumption | 83.46W (Typ.) |
LD490DUN-THC2 Backlight System
| Lamp Position | Direct light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Life Time | 60K(Typ.) (Hours) |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | 75.9W (Typ.) |
LD490DUN-THC2 Signal Interface
| Signal Category | LVDS |
|---|---|
| Signal Class | LVDS (2 ch, 8/10-bit) |
| Input Voltage for Panel | 12.0V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 630/819mA (Typ./Max.) |
| Panel Power Consumption | 7.56/9.83W (Typ./Max.) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | JAE - FI-RE51S-HF, Pitch:0.5 mm, Pin:51 pins |
