Overview
Specification
LD490EGE-FHM1

LD490EGE-FHM1 Basic Information
| Panel Model | LD490EGE-FHM1 |
|---|---|
| Panel Brand | LG Display |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,49 inch, 3840×2160 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LD490EGE-FHM1 Price | Request Price & Lead Time |
| Model Alias | LD490EGE (FH)(M1) |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
| Remarks | M+ UHD |
LD490EGE-FHM1 Mechanical Features
| Dot Resolution | 2880(RGBW)×2160 (UHD) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGBW Vertical Stripe |
| Pixel Density | 74 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.09321×0.27963 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.27963×0.27963 mm (H×V) |
| Weight | 10.1/10.6Kgs (Typ./Max.) |
| Surface | Antiglare (Haze 1%), Hard coating (3H) |
| Active Area | 1073.8×604 mm (H×V) |
| Bezel Area | 1078.4×608.6 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 1097.2×630 mm (H×V) |
| Outline Depth | 22.6/28.9 (Typ./Max.) mm |
| Touch Panel | Without |
LD490EGE-FHM1 Optical Features
| Display Mode | IPS, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 500 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 1100 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 1.07B (10-bit) |
| Color Gamut | 68% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 8 (Typ.)(G to G) |
| Viewing Angle | 89/89/89/89 (Min.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White color Chromaticity | Wx:0.281; Wy:0.288 |
| White Variation | 1.54 (Max.)(9 points) |
| Sunlight Readable | N |
LD490EGE-FHM1 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
| Total Power Consumption | 69.7W (Typ.) |
LD490EGE-FHM1 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Life Time | 50K(Typ.) (Hours) |
| Lamp Voltage | 158.1±12.7V |
| Lamp Current | 180mA (Typ.) |
| Lamps Power Consumption | 56.9W (Typ.) |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | No |
LD490EGE-FHM1 Signal Interface
| Signal Category | V-by-One |
|---|---|
| Signal Class | V-by-One 8 lane |
| Input Voltage for Panel | 12.0V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 1065/1385mA (Typ./Max.) |
| Panel Power Consumption | 12.8/16.6W (Typ./Max.) |
| Interface Type | Connector |
| Interface Position | |
| Signal Interface | UJU - IS050-C51B-C39-C, Pitch:0.5 mm, Pin:51 pins |
