Overview
Specification
LD600T3SF1

LD600T3SF1 Basic Information
| Panel Model | LD600T3SF1 |
|---|---|
| Panel Brand | SHARP |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,60 inch, 1366×768 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LD600T3SF1 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -25 ~ 65 °C |
LD600T3SF1 Mechanical Features
| Dot Resolution | 1366(RGB)×768 (WXGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 26 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.32425×0.97275 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.97275×0.97275 mm (H×V) |
| Weight | 27.4±2.0 Kgs |
| Surface | Hard coating (2H) |
| Active Area | 1328.78×747.072 mm (H×V) |
| Bezel Area | 1329.4×747.772 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 1335.9×754.2 mm (H×V) |
| Outline Depth | 58.3/104.2 (Typ./Max.) mm |
| Videowall Seam | 7.1 mm (Active to Active) |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LD600T3SF1 Optical Features
| Display Mode | ASV, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 450 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 4000 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Color Gamut | 80% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 6 (Typ.)(G to G) |
| Viewing Angle | 88/88/88/88 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White color Chromaticity | Wx:0.278; Wy:0.283 |
| Sunlight Readable | N |
LD600T3SF1 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
LD600T3SF1 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Life Time | 37K(Typ.) (Hours) |
| Lamp Voltage | 232/266V (Min./Max.) |
| Lamp Current | 30/37.5mA (Typ./Max.) |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | No |
LD600T3SF1 Signal Interface
| Signal Category | LVDS |
|---|---|
| Signal Class | LVDS (1 ch, 8-bit) |
| Input Voltage for Panel | 12.0V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 1.0/1.5A (Typ./Max.) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | HRS - FX16S-41S-0.5SH, Pitch:0.5 mm, Pin:41 pins |
