Overview
Specification
LH176J04-TH01

LH176J04-TH01 Basic Information
| Panel Model | LH176J04-TH01 |
|---|---|
| Panel Brand | LG Display |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,1.8 inch, 176×220 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LH176J04-TH01 Price | Request Price & Lead Time |
| Model Alias | LH176J04 (TH)(01) |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
LH176J04-TH01 Mechanical Features
| Dot Resolution | 176(RGB)×220 (QCIF+) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 159 PPI |
| Aspect Ratio | 4:5 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.053×0.159 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.159×0.159 mm (H×V) |
| Weight | 1.9±0.19g |
| Surface | Without Polarizer |
| Active Area | 27.984×34.98 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 31.54×42.3 mm (H×V) |
| Outline Depth | 0.6±0.05 mm |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
| Touch Panel | Without |
LH176J04-TH01 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 0 cd/m² |
| Contrast Ratio | 400 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Color Gamut | 72% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 25 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 45/45/35/15 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Transmissivity | 11.5% (Typ.)(without Polarizer) |
| Sunlight Readable | N |
LH176J04-TH01 Electronics Feature
| Driver IC | Suggest LG4525B |
|---|
LH176J04-TH01 Backlight System
| Lamp Type | No B/L |
|---|
