Overview
Specification
LH190J01-TH02

LH190J01-TH02 Basic Information
| Panel Model | LH190J01-TH02 |
|---|---|
| Panel Brand | LG.Philips LCD |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,1.9 inch, 176×220 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LH190J01-TH02 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
LH190J01-TH02 Mechanical Features
| Dot Resolution | 176(RGB)×220 (QCIF+) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 148 PPI |
| Aspect Ratio | 4:5 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.057×0.171 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.171×0.171 mm (H×V) |
| Weight | 2.6±0.26g |
| Surface | Without Polarizer |
| Active Area | 30.096×37.62 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 33.7×45 mm (H×V) |
| Outline Depth | 0.7±0.05 mm |
| Touch Panel | Without |
LH190J01-TH02 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 0 cd/m² |
| Contrast Ratio | 350 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Color Gamut | 50% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 25 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 45/45/35/15 (Min.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Transmissivity | 14% (Typ.)(without Polarizer) |
| Sunlight Readable | N |
LH190J01-TH02 Electronics Feature
| Driver IC | COG Suggest R61503B |
|---|
LH190J01-TH02 Backlight System
| Lamp Type | No B/L |
|---|
