Overview
Specification
LH190Q01-SH01

LH190Q01-SH01 Basic Information
| Panel Model | LH190Q01-SH01 |
|---|---|
| Panel Brand | LG.Philips LCD |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,1.9 inch, 240×320 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LH190Q01-SH01 Price | Request Price & Lead Time |
LH190Q01-SH01 Mechanical Features
| Dot Resolution | 240(RGB)×320 (QVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 211 PPI |
| Aspect Ratio | 3:4 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.040×0.120 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.120×0.120 mm (H×V) |
| Active Area | 28.8×38.4 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 32.8×46.08 mm (H×V) |
| Outline Depth | 0.7 mm |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
LH190Q01-SH01 Optical Features
| Display Mode | IPS, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 0 cd/m² |
| Color Gamut | 68% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 35 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 85/85/85/85 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| Sunlight Readable | N |
LH190Q01-SH01 Backlight System
| Lamp Type | No B/L |
|---|
LH190Q01-SH01 Signal Interface
| Signal Category | CPU |
|---|---|
| Signal Class | CPU |
