Overview
Specification
LH190Q01-SH02

LH190Q01-SH02 Basic Information
| Panel Model | LH190Q01-SH02 |
|---|---|
| Panel Brand | LG.Philips LCD |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,1.9 inch, 240×320 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LH190Q01-SH02 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
LH190Q01-SH02 Mechanical Features
| Dot Resolution | 240(RGB)×320 (QVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 211 PPI |
| Aspect Ratio | 3:4 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.040×0.120 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.120×0.120 mm (H×V) |
| Weight | 2.80±0.28g |
| Surface | Without Polarizer |
| Active Area | 28.8×38.4 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 32.8×46.08 mm (H×V) |
| Outline Depth | 0.8±0.05 mm |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
| Touch Panel | Without |
LH190Q01-SH02 Optical Features
| Display Mode | IPS, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 0 cd/m² |
| Contrast Ratio | 500 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Color Gamut | 68% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 35 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 80/80/80/80 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| Transmissivity | 4.86% (Typ.)(with Polarizer) |
| Sunlight Readable | N |
LH190Q01-SH02 Electronics Feature
| Driver IC | Suggest R61505U |
|---|
LH190Q01-SH02 Backlight System
| Lamp Type | No B/L |
|---|
LH190Q01-SH02 Signal Interface
| Signal Category | CPU |
|---|---|
| Signal Class | CPU |
