Overview
Specification
LH200Q04-TJ01

LH200Q04-TJ01 Basic Information
| Panel Model | LH200Q04-TJ01 |
|---|---|
| Panel Brand | LG.Philips LCD |
| Descrition | LTPS TFT-LCD ,2.0 inch, 240×320 |
| Panel Type | LTPS TFT-LCD |
| LH200Q04-TJ01 Price | Request Price & Lead Time |
LH200Q04-TJ01 Mechanical Features
| Dot Resolution | 240(RGB)×320 (QVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 199 PPI |
| Aspect Ratio | 3:4 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.0425×0.1275 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.1275×0.1275 mm (H×V) |
| Active Area | 30.6×40.8 mm (H×V) |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
LH200Q04-TJ01 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White |
|---|---|
| Brightness | 0 cd/m² |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Color Gamut | 50% NTSC (CIE1931) |
| Sunlight Readable | N |
LH200Q04-TJ01 Backlight System
| Lamp Type | No B/L |
|---|
