Overview
Specification
LH200Q06-A

LH200Q06-A Basic Information
| Panel Model | LH200Q06-A |
|---|---|
| Panel Brand | LG.Philips LCD |
| Descrition | LTPS TFT-LCD ,2.0 inch, 240×320 |
| Panel Type | LTPS TFT-LCD |
| LH200Q06-A Price | Request Price & Lead Time |
LH200Q06-A Mechanical Features
| Dot Resolution | 240(RGB)×320 (QVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 199 PPI |
| Aspect Ratio | 3:4 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Pixel Pitch | 0.128×0.128 mm (H×V) |
| Active Area | 30.6×40.8 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 36.5×52.1 mm (H×V) |
| Outline Depth | 1.90 (Typ.) mm |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
LH200Q06-A Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 250 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 400 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Color Gamut | 50% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 25 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 45/45/35/15 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 12 o'clock |
| Sunlight Readable | N |
LH200Q06-A Signal Interface
| Signal Category | CPU |
|---|---|
| Signal Class | CPU |
