Overview
Specification
LH200Q32-SH01

LH200Q32-SH01 Basic Information
| Panel Model | LH200Q32-SH01 |
|---|---|
| Panel Brand | LG Display |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,2.0 inch, 240×320 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LH200Q32-SH01 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
LH200Q32-SH01 Mechanical Features
| Dot Resolution | 240(RGB)×320 (QVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 199 PPI |
| Aspect Ratio | 3:4 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.0425×0.1275 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.1275×0.1275 mm (H×V) |
| Weight | 2.3±0.23g |
| Active Area | 30.6×40.8 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 34.42×49.34 mm (H×V) |
| Outline Depth | 0.6±0.05 mm |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
| Touch Panel | Without |
LH200Q32-SH01 Optical Features
| Display Mode | IPS, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 0 cd/m² |
| Contrast Ratio | 500 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Color Gamut | 72% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 30 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 80/80/80/80 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| Transmissivity | 4.2% (Typ.)(with Polarizer) |
| Sunlight Readable | N |
LH200Q32-SH01 Electronics Feature
| Driver IC | COG Suggest HX8356, ILI9325 |
|---|
LH200Q32-SH01 Backlight System
| Lamp Type | No B/L |
|---|
