Overview
Specification
LH220J01-TD01

LH220J01-TD01 Basic Information
| Panel Model | LH220J01-TD01 |
|---|---|
| Panel Brand | LG.Philips LCD |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,2.2 inch, 176×220 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LH220J01-TD01 Price | Request Price & Lead Time |
| Remarks | COG 1 Chip |
LH220J01-TD01 Mechanical Features
| Dot Resolution | 176(RGB)×220 (QCIF+) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 128 PPI |
| Aspect Ratio | 4:5 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.066×0.198 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.198×0.198 mm (H×V) |
| Weight | 8.5g (Typ.) |
| Surface | Hard coating (2H) |
| Active Area | 34.848×43.56 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 40.9×54.36 mm (H×V) |
| Outline Depth | 2.0±0.15 mm |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
| Touch Panel | Without |
LH220J01-TD01 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 200 cd/m² (Min.) |
| Contrast Ratio | 350 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Color Gamut | 47% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 25 (Max.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 45/45/15/35 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| Sunlight Readable | N |
LH220J01-TD01 Electronics Feature
| Reverse Scan | No |
|---|
LH220J01-TD01 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 1S3P |
| Lamp Shape | 3 strings |
| Lamp Voltage | 3.3/3.75V (Typ./Max.) |
| Lamp Current | 20/25mA (Typ./Max.) |
| Lamps Power Consumption | 198/225mW (Typ./Max.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
LH220J01-TD01 Signal Interface
| Signal Category | CPU |
|---|---|
| Signal Class | CPU |
| Input Voltage for Panel | 2.8V (Typ.) |
| Interface Type | FPC |
