Overview
Specification
LH220J03-TH01

LH220J03-TH01 Basic Information
| Panel Model | LH220J03-TH01 |
|---|---|
| Panel Brand | LG Display |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,2.2 inch, 176×220 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LH220J03-TH01 Price | Request Price & Lead Time |
| Model Alias | LH220J03 (TH)(01) |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
LH220J03-TH01 Mechanical Features
| Dot Resolution | 176(RGB)×220 (QCIF+) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 128 PPI |
| Aspect Ratio | 4:5 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.066×0.198 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.198×0.198 mm (H×V) |
| Weight | 3.7±0.37g |
| Surface | Without Polarizer |
| Active Area | 34.848×43.56 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 42.548×47.56 mm (H×V) |
| Outline Depth | 0.8±0.05 mm |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
| Touch Panel | Without |
LH220J03-TH01 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 0 cd/m² |
| Contrast Ratio | 350 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Color Gamut | 50% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 25 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 45/45/15/35 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| Transmissivity | 19.93% (Typ.)(without Polarizer) |
| Sunlight Readable | N |
LH220J03-TH01 Electronics Feature
| Driver IC | Suggest R61505W |
|---|
LH220J03-TH01 Backlight System
| Lamp Type | No B/L |
|---|
