Overview
Specification
LH220Q33-SH01

LH220Q33-SH01 Basic Information
| Panel Model | LH220Q33-SH01 |
|---|---|
| Panel Brand | LG Display |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,2.2 inch, 240×320 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LH220Q33-SH01 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
LH220Q33-SH01 Mechanical Features
| Dot Resolution | 240(RGB)×320 (QVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Aspect Ratio | 3:4 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.047×0.141 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.141×0.141 mm (H×V) |
| Weight | 2.4g (Typ.) |
| Surface | Without Polarizer |
| Outline Dimension | 37.84×49.32 mm (H×V) |
| Outline Depth | 0.5±0.05 mm |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
| Touch Panel | Without |
LH220Q33-SH01 Optical Features
| Display Mode | IPS, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 0 cd/m² |
| Contrast Ratio | 500 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Color Gamut | 72% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 35 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 80/80/80/80 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White color Chromaticity | Wx:0.310; Wy:0.327 |
| Transmissivity | 3.75% (Typ.)(with Polarizer) |
| Sunlight Readable | N |
LH220Q33-SH01 Electronics Feature
| Driver IC | Suggest R61505W |
|---|
LH220Q33-SH01 Backlight System
| Lamp Type | No B/L |
|---|
