Overview
Specification
LH250Q01-TH02

LH250Q01-TH02 Basic Information
| Panel Model | LH250Q01-TH02 |
|---|---|
| Panel Brand | LG Display |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,2.5 inch, 320×240 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LH250Q01-TH02 Price | Request Price & Lead Time |
| Model Alias | LH250Q01 (TH)(02) |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
LH250Q01-TH02 Mechanical Features
| Dot Resolution | 320(RGB)×240 (QVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 161 PPI |
| Aspect Ratio | 7:5 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.053×0.153 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.159×0.153 mm (H×V) |
| Weight | 4.6±0.46g |
| Surface | Without Polarizer |
| Active Area | 50.88×36.72 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 55.3×46.2 mm (H×V) |
| Outline Depth | 0.8±0.05 mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LH250Q01-TH02 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 0 cd/m² |
| Contrast Ratio | 350 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Color Gamut | 60% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 25 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 60/60/40/60 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| Transmissivity | 13.2% (Typ.)(without Polarizer) |
| Sunlight Readable | N |
LH250Q01-TH02 Electronics Feature
| Driver IC | Suggest S1D19122 |
|---|
LH250Q01-TH02 Backlight System
| Lamp Type | No B/L |
|---|
