Overview
Specification
LH260Q32-SH02

LH260Q32-SH02 Basic Information
| Panel Model | LH260Q32-SH02 |
|---|---|
| Panel Brand | LG Display |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,2.6 inch, 240×320 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LH260Q32-SH02 Price | Request Price & Lead Time |
| Model Alias | LH260Q32 (SH)(02) |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
LH260Q32-SH02 Mechanical Features
| Dot Resolution | 240(RGB)×320 (QVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 153 PPI |
| Aspect Ratio | 3:4 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.055×0.165 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.165×0.165 mm (H×V) |
| Weight | 3.2±0.32 |
| Surface | Without Polarizer |
| Active Area | 39.6×52.8 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 42.6×60.6 mm (H×V) |
| Outline Depth | 0.5±0.05 mm |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
| Touch Panel | Without |
LH260Q32-SH02 Optical Features
| Display Mode | IPS, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 0 cd/m² |
| Contrast Ratio | 500 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Color Gamut | 72% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 30 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 80/80/80/80 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| Transmissivity | 4.8% (Typ.)(with Polarizer) |
| Sunlight Readable | N |
LH260Q32-SH02 Electronics Feature
| Driver IC | Suggest LG4538, R61526, S6D04H0, S6D04E0, HX8347-G, TA7505 |
|---|
LH260Q32-SH02 Backlight System
| Lamp Type | No B/L |
|---|
