Overview
Specification
LH260Q33-TH03

LH260Q33-TH03 Basic Information
| Panel Model | LH260Q33-TH03 |
|---|---|
| Panel Brand | LG Display |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,2.6 inch, 240×320 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LH260Q33-TH03 Price | Request Price & Lead Time |
LH260Q33-TH03 Mechanical Features
| Dot Resolution | 240(RGB)×320 (QVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 153 PPI |
| Aspect Ratio | 3:4 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.055×0.165 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.165×0.165 mm (H×V) |
| Surface | Without Polarizer |
| Active Area | 39.6×52.8 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 43.4×60.9 mm (H×V) |
| Outline Depth | 0.6±0.05 mm |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
| Touch Panel | Without |
LH260Q33-TH03 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 0 cd/m² |
| Contrast Ratio | 400 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Color Gamut | 60% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 25 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 45/45/35/15 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 12 o'clock |
| Transmissivity | 14.19% (Typ.)(without Polarizer) |
| Sunlight Readable | N |
LH260Q33-TH03 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 70Hz |
|---|---|
| Driver IC | Suggest S6D04H0, S6D04E0, TA7505 |
LH260Q33-TH03 Backlight System
| Lamp Type | No B/L |
|---|
