Overview
Specification
LH300WQ1-TH01

LH300WQ1-TH01 Basic Information
| Panel Model | LH300WQ1-TH01 |
|---|---|
| Panel Brand | LG.Philips LCD |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,3.0 inch, 240×400 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LH300WQ1-TH01 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
LH300WQ1-TH01 Mechanical Features
| Dot Resolution | 240(RGB)×400 (WQVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 156 PPI |
| Aspect Ratio | 3:5 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.054×0.162 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.162×0.162 mm (H×V) |
| Weight | 5.9±0.59 |
| Surface | Without Polarizer |
| Active Area | 38.88×64.8 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 43×74 mm (H×V) |
| Outline Depth | 0.8±0.05 mm |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
| Touch Panel | Without |
LH300WQ1-TH01 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 0 cd/m² |
| Contrast Ratio | 350 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Color Gamut | 60% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 25 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 45/45/35/15 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 12 o'clock |
| Transmissivity | 13.7% (Typ.)(without Polarizer) |
| Sunlight Readable | N |
LH300WQ1-TH01 Electronics Feature
| Driver IC | Suggest R61509, ILI9326, SSD2220, NT39125 |
|---|
LH300WQ1-TH01 Backlight System
| Lamp Type | No B/L |
|---|
