Overview
Specification
LH300WQ2-SH02

LH300WQ2-SH02 Basic Information
| Panel Model | LH300WQ2-SH02 |
|---|---|
| Panel Brand | LG Display |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,3.0 inch, 240×400 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LH300WQ2-SH02 Price | Request Price & Lead Time |
| Model Alias | LH300WQ2 (SH)(02) |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
LH300WQ2-SH02 Mechanical Features
| Dot Resolution | 240(RGB)×400 (WQVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 156 PPI |
| Aspect Ratio | 3:5 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.054×0.162 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.162×0.162 mm (H×V) |
| Weight | 3.5±0.35g |
| Surface | Without Polarizer |
| Active Area | 38.88×64.8 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 41.88×72.3 mm (H×V) |
| Outline Depth | 0.5±0.05 mm |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
| Touch Panel | Without |
LH300WQ2-SH02 Optical Features
| Display Mode | S-IPS, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 0 cd/m² |
| Contrast Ratio | 500 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Color Gamut | 72% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 35 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 80/80/80/80 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White color Chromaticity | Wx:0.310; Wy:0.327 |
| Transmissivity | 4.6% (Typ.)(with Polarizer) |
| Sunlight Readable | N |
LH300WQ2-SH02 Electronics Feature
| Driver IC | Suggest S6D04D1, LG4553 |
|---|
LH300WQ2-SH02 Backlight System
| Lamp Type | No B/L |
|---|
