Overview
Specification
LH300WV1-SH02

LH300WV1-SH02 Basic Information
| Panel Model | LH300WV1-SH02 |
|---|---|
| Panel Brand | LG Display |
| Descrition | LTPS TFT-LCD ,3.0 inch, 480×800 |
| Panel Type | LTPS TFT-LCD |
| LH300WV1-SH02 Price | Request Price & Lead Time |
| Model Alias | LH300WV1 (SH)(02) |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
LH300WV1-SH02 Mechanical Features
| Dot Resolution | 480(RGB)×800 (WVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 313 PPI |
| Aspect Ratio | 3:5 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.027×0.081 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.081×0.081 mm (H×V) |
| Weight | 3.15g (Typ.) |
| Surface | Without Polarizer |
| Active Area | 38.88×64.8 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 42.48×73.1 mm (H×V) |
| Outline Depth | 0.45 (Typ.) mm |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
| Touch Panel | Without |
LH300WV1-SH02 Optical Features
| Display Mode | IPS, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 0 cd/m² |
| Contrast Ratio | 600 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Color Gamut | 68% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 25 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 80/80/80/80 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| Transmissivity | 2.69% (Typ.)(with Polarizer) |
| Sunlight Readable | N |
LH300WV1-SH02 Electronics Feature
| Driver IC | Suggest NT35583 |
|---|
LH300WV1-SH02 Backlight System
| Lamp Type | No B/L |
|---|
