Overview
Specification
LH320N01-SK01

LH320N01-SK01 Basic Information
| Panel Model | LH320N01-SK01 |
|---|---|
| Panel Brand | LG Display |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,3.2 inch, 360×640 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LH320N01-SK01 Price | Request Price & Lead Time |
| Model Alias | LH320N01 (SK)(01) |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
LH320N01-SK01 Mechanical Features
| Dot Resolution | 360(RGB)×640 (nHD) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 227 PPI |
| Aspect Ratio | 9:16 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.037×0.111 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.111×0.111 mm (H×V) |
| Weight | 3.2g |
| Surface | Without Polarizer |
| Active Area | 39.96×71.4 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 43.56×78.84 mm (H×V) |
| Outline Depth | 0.4±0.05 mm |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
| Touch Panel | Without |
LH320N01-SK01 Optical Features
| Display Mode | IPS, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 0 cd/m² |
| Contrast Ratio | 500 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Color Gamut | 72% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 35 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 80/80/80/80 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| Transmissivity | 2.9% (Typ.)(with Polarizer) |
| Sunlight Readable | N |
LH320N01-SK01 Electronics Feature
| Driver IC | Suggest R61523 |
|---|
LH320N01-SK01 Backlight System
| Lamp Type | No B/L |
|---|
