Overview
Specification
LH350H02-FD02

LH350H02-FD02 Basic Information
| Panel Model | LH350H02-FD02 |
|---|---|
| Panel Brand | LG Display |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,3.5 inch, 320×480 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LH350H02-FD02 Price | Request Price & Lead Time |
| Model Alias | LH350H02 (FD)(02) |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
| Remarks | for Apple iPod Touch (Gen.3) |
LH350H02-FD02 Mechanical Features
| Dot Resolution | 320(RGB)×480 (HVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 162 PPI |
| Aspect Ratio | 2:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.052×0.156 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.156×0.156 mm (H×V) |
| Active Area | 49.92×74.88 mm (H×V) |
| Bezel Area | 51.79×76.75 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 55.14×82.84 mm (H×V) |
| Outline Depth | 1.65±0.2 mm |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
| Touch Panel | Without |
LH350H02-FD02 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transflective |
|---|---|
| Brightness | 450 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 7:1 (Typ.) (Reflective) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Color Gamut | 50% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 30 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 50/50/50/45 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 7:30 o'clock |
| White color Chromaticity | Wx:0.309; Wy:0.324 |
| White Variation | 1.25 (Max.)(9 points) |
| Reflectance Ratio | 1.2/1.8% (Typ./Max.) |
| Sunlight Readable | Y |
LH350H02-FD02 Electronics Feature
| Reverse Scan | No |
|---|---|
| Total Power Consumption | 490mW (Typ.) |
LH350H02-FD02 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 6S1P |
| Lamp Shape | 1 string |
| Lamp Voltage | 19.2/21.0V (Typ./Max.) |
| Lamp Current | 20/25mA (Typ./Max.) |
| Lamps Power Consumption | 120mW (Max.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
LH350H02-FD02 Signal Interface
| Signal Category | MIPI |
|---|---|
| Signal Class | MIPI (2 data lanes) |
| Input Voltage for Panel | 3.0/5.672/1.8V (Typ.)(VDDC/VDDA/LOVCC) |
| Panel Power Consumption | 60/80mW (Typ./Max.) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | JAE - AA03-S020VA1, Pitch:0.4 mm, Pin:20 pins |
