Overview
Specification
LH350WS1-SD01

LH350WS1-SD01 Basic Information
| Panel Model | LH350WS1-SD01 |
|---|---|
| Panel Brand | LG Display |
| Descrition | LTPS TFT-LCD ,3.5 inch, 640×960 |
| Panel Type | LTPS TFT-LCD |
| LH350WS1-SD01 Price | Request Price & Lead Time |
| Model Alias | LH350WS1 (SD)(01) |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
| Remarks | for Apple iPhone 4G |
LH350WS1-SD01 Mechanical Features
| Dot Resolution | 640(RGB)×960 (DVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 325 PPI |
| Aspect Ratio | 2:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.026×0.078 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.078×0.078 mm (H×V) |
| Active Area | 49.92×74.88 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 54.85×82.93 mm (H×V) |
| Outline Depth | 1.44/1.52 (Typ./Max.) mm |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
| Touch Panel | Without |
LH350WS1-SD01 Optical Features
| Display Mode | IPS, Normally Black, Transflective |
|---|---|
| Brightness | 500 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 1000 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Color Gamut | 50% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 20/20 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 80/80/80/80 (Min.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White color Chromaticity | Wx:0.309; Wy:0.329 |
| White Variation | 1.17 (Typ.)(9 points) |
| Sunlight Readable | Y |
LH350WS1-SD01 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Total Power Consumption | 560mW (Max.) |
LH350WS1-SD01 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 6S1P |
| Lamp Shape | 1 string |
| Lamp Voltage | 19.2V (Typ.) |
| Lamp Current | 20/25mA (Typ./Max.) |
| Lamps Power Consumption | 384/420mW (Typ./Max.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
LH350WS1-SD01 Signal Interface
| Signal Category | MIPI |
|---|---|
| Signal Class | MIPI |
| Input Voltage for Panel | 5.672/1.8V (Typ.)(AVDDH/DVDD) |
| Panel Power Consumption | 120mW (Max.) |
| Interface Type | Connector |
