Overview
Specification
LH350WS1-SH01

LH350WS1-SH01 Basic Information
| Panel Model | LH350WS1-SH01 |
|---|---|
| Panel Brand | LG Display |
| Descrition | LTPS TFT-LCD ,3.5 inch, 640×960 |
| Panel Type | LTPS TFT-LCD |
| LH350WS1-SH01 Price | Request Price & Lead Time |
| Model Alias | LH350WS1 (SH)(01) |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
LH350WS1-SH01 Mechanical Features
| Dot Resolution | 640(RGB)×960 (DVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 325 PPI |
| Aspect Ratio | 2:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.026×0.078 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.078×0.078 mm (H×V) |
| Weight | 4.2±0.4g |
| Surface | Without Polarizer |
| Active Area | 49.92×74.88 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 53.92×81.73 mm (H×V) |
| Outline Depth | 0.4 (Typ.) mm |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
| Touch Panel | Without |
LH350WS1-SH01 Optical Features
| Display Mode | IPS, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 0 cd/m² |
| Contrast Ratio | 1000 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Color Gamut | 50% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 20/20 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 80/80/80/80 (Min.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| Transmissivity | 4.0% (Typ.)(with Polarizer) |
| Sunlight Readable | N |
LH350WS1-SH01 Electronics Feature
| Driver IC | Suggest R63303 |
|---|
LH350WS1-SH01 Backlight System
| Lamp Type | No B/L |
|---|
