Overview
Specification
LH400M01-SH02

LH400M01-SH02 Basic Information
| Panel Model | LH400M01-SH02 |
|---|---|
| Panel Brand | LG Display |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,4.0 inch, 540×960 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LH400M01-SH02 Price | Request Price & Lead Time |
| Model Alias | LH400M01 (SH)(02) |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
LH400M01-SH02 Mechanical Features
| Dot Resolution | 540(RGB)×960 (qHD) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 277 PPI |
| Aspect Ratio | 9:16 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.0305×0.0915 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.0915×0.0915 mm (H×V) |
| Weight | 4.75±0.47g |
| Surface | Without Polarizer |
| Active Area | 49.41×87.84 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 52.71×92.96 mm (H×V) |
| Outline Depth | 0.4 (Typ.) mm |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
| Touch Panel | Without |
LH400M01-SH02 Optical Features
| Display Mode | AH5-IPS, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 0 cd/m² |
| Contrast Ratio | 800 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Color Gamut | 72% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 35 (Max.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 80/80/80/80 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| Transmissivity | 2.9% (Typ.)(with Polarizer) |
| Sunlight Readable | N |
LH400M01-SH02 Electronics Feature
| Driver IC | Suggest NT35516 |
|---|
LH400M01-SH02 Backlight System
| Lamp Type | No B/L |
|---|
