Overview
Specification
LH400WS1-SJ13

LH400WS1-SJ13 Basic Information
| Panel Model | LH400WS1-SJ13 |
|---|---|
| Panel Brand | LG Display |
| Descrition | LTPS TFT-LCD ,4.0 inch, 640×1136 |
| Panel Type | LTPS TFT-LCD |
| LH400WS1-SJ13 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
LH400WS1-SJ13 Mechanical Features
| Dot Resolution | 640(RGB)×1136 |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 325 PPI |
| Aspect Ratio | 9:16 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.026×0.078 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.078×0.078 mm (H×V) |
| Active Area | 49.92×88.608 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 56.63×121.89 mm (H×V) |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
| Touch Panel | Embeded (In-Cell Touch) |
| Panel Cover | With Cover Lens |
LH400WS1-SJ13 Optical Features
| Display Mode | IPS, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 460 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 1000 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Color Gamut | 72% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 20/25 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 80/80/80/80 (Min.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White color Chromaticity | Wx:0.308; Wy:0.326 |
| White Variation | 1.18 (Max.)(13 points) |
| Sunlight Readable | N |
LH400WS1-SJ13 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
| Total Power Consumption | 589mW (Max.) |
LH400WS1-SJ13 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 4S2P |
| Lamp Shape | 2 strings |
| Lamp Voltage | 12.0V (typ.) |
| Lamp Current | 20mA (Typ.) |
| Lamps Power Consumption | 499mW (Max.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
LH400WS1-SJ13 Signal Interface
| Signal Category | MIPI |
|---|---|
| Signal Class | MIPI (4 data lanes) |
| Input Voltage for Panel | 1.8/5.7/-5.7V (Typ.)(DVDD/AVDDH/AVDDN) |
| Panel Power Consumption | 90mW (Max.) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | HRS - BM15AP(0.8)-22DS-0.35V, Pitch:0.35 mm, Pin:22 pins |
