Overview
Specification
LH430WV1-SD01

LH430WV1-SD01 Basic Information
| Panel Model | LH430WV1-SD01 |
|---|---|
| Panel Brand | LG Display |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,4.3 inch, 480×800 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LH430WV1-SD01 Price | Request Price & Lead Time |
| Model Alias | LH430WV1 (SD)(01) |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
| Remarks | MDDI 1Lane, 2Lane |
LH430WV1-SD01 Mechanical Features
| Dot Resolution | 480(RGB)×800 (WVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 217 PPI |
| Aspect Ratio | 3:5 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.039×0.117 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.117×0.117 mm (H×V) |
| Weight | 32.2g (Typ.) |
| Active Area | 56.16×93.6 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 60.06×102.87 mm (H×V) |
| Outline Depth | 1.95±0.15 mm |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
| Touch Panel | Without |
LH430WV1-SD01 Optical Features
| Display Mode | IPS, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 600 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 1000 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Color Gamut | 70% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 40 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 80/80/80/80 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White color Chromaticity | Wx:0.310; Wy:0.330 |
| White Variation | 1.18/1.25 (Typ./Max.)(9 points) |
| Sunlight Readable | N |
LH430WV1-SD01 Electronics Feature
| Driver IC | Built-in LG4572B |
|---|
LH430WV1-SD01 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 5S2P |
| Lamp Shape | 2 strings |
| Lamp Life Time | 15K(Min.) (Hours) |
| Lamp Voltage | 16.5V (Typ.) |
| Lamp Current | 20mA (Typ.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
LH430WV1-SD01 Signal Interface
| Signal Category | MDDI |
|---|---|
| Signal Class | MDDI (2 data lanes) |
| Input Voltage for Panel | 2.8/2.8V (Typ.)(VCC/VCI) |
| Input Current for Panel | 30/47mA (Typ./Max.)(ICI) |
| Panel Power Consumption | 85/132mW (Typ./Max.) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | LS Mtron - GB042-24P-H10-E3000, Pitch:0.4 mm, Pin:24 pins |
