Overview
Specification
LH470M01-SH01

LH470M01-SH01 Basic Information
| Panel Model | LH470M01-SH01 |
|---|---|
| Panel Brand | LG Display |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,4.7 inch, 540×960 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LH470M01-SH01 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
LH470M01-SH01 Mechanical Features
| Dot Resolution | 540(RGB)×960 (qHD) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 236 PPI |
| Aspect Ratio | 9:16 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.0358×0.1074 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.1047×0.1074 mm (H×V) |
| Weight | 6.62±0.66g |
| Active Area | 57.996×103.104 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 60.996×111.202 mm (H×V) |
| Outline Depth | 0.4 (Typ.) mm |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
| Touch Panel | Without |
LH470M01-SH01 Optical Features
| Display Mode | AH3-IPS, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 0 cd/m² |
| Contrast Ratio | 800 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Color Gamut | 72% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 35 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 80/80/80/80 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| Transmissivity | 3.85% (Typ.)(with Polarizer) |
| Sunlight Readable | N |
LH470M01-SH01 Electronics Feature
| Driver IC | COG Suggest HX8389B, NT35516, NT35517, OTM9608A |
|---|
LH470M01-SH01 Backlight System
| Lamp Type | No B/L |
|---|
