Overview
Specification
LH500WF1-SD01

LH500WF1-SD01 Basic Information
| Panel Model | LH500WF1-SD01 |
|---|---|
| Panel Brand | LG Display |
| Descrition | LTPS TFT-LCD ,5.0 inch, 1080×1920 |
| Panel Type | LTPS TFT-LCD |
| LH500WF1-SD01 Price | Request Price & Lead Time |
| Model Alias | LH500WF1 (SD)(01) |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
LH500WF1-SD01 Mechanical Features
| Dot Resolution | 1080(RGB)×1920 (FHD) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 439 PPI |
| Aspect Ratio | 9:16 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.01925×0.05775 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.05775×0.05775 mm (H×V) |
| Weight | 31.5±3.2g |
| Surface | Clear |
| Active Area | 62.37×110.88 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 65.47×117.88 mm (H×V) |
| Outline Depth | 1.45±0.1 mm |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
| Touch Panel | Without |
LH500WF1-SD01 Optical Features
| Display Mode | IPS, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 400 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 1000 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Color Gamut | 70% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 20/20 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 80/80/80/80 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White color Chromaticity | Wx:0.301; Wy:0.318 |
| White Variation | 1.18/1.25 (Typ./Max.)(9 points) |
| Sunlight Readable | N |
LH500WF1-SD01 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
| Driver IC | Built-in R63311 |
LH500WF1-SD01 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 6S2P |
| Lamp Shape | 2 strings |
| Lamp Voltage | 18.0V (Typ.) |
| Lamp Current | 20mA (Typ.) |
| Lamps Power Consumption | 720mW (Typ.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
LH500WF1-SD01 Signal Interface
| Signal Category | MIPI |
|---|---|
| Signal Class | MIPI (4 data lanes) |
| Input Voltage for Panel | 1.8/5.0/-5.0V (Typ.)(IOVCC/VSP/VSN) |
| Input Current for Panel | TBD |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | LS Mtron - GB042-30P-H10-E3000, Pitch:0.4 mm, Pin:30 pins |
