Overview
Specification
LH500WF2-SH01

LH500WF2-SH01 Basic Information
| Panel Model | LH500WF2-SH01 |
|---|---|
| Panel Brand | LG Display |
| Descrition | LTPS TFT-LCD ,5.0 inch, 1080×1920 |
| Panel Type | LTPS TFT-LCD |
| LH500WF2-SH01 Price | Request Price & Lead Time |
| Model Alias | LH500WF2 (SH)(01) |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
LH500WF2-SH01 Mechanical Features
| Dot Resolution | 1080(RGB)×1920 (FHD) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 443 PPI |
| Aspect Ratio | 9:16 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.0191×0.0573 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.0573×0.0573 mm (H×V) |
| Weight | 5.53±0.5g |
| Surface | Without Polarizer |
| Active Area | 61.884×110.016 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 63.884×116.596 mm (H×V) |
| Outline Depth | 0.3 (Typ.) mm |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
| Touch Panel | Without |
LH500WF2-SH01 Optical Features
| Display Mode | AH5-IPS, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 0 cd/m² |
| Contrast Ratio | 1000 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Color Gamut | 70% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 35 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 80/80/80/80 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| Transmissivity | 2.9% (Typ.)(with Polarizer) |
| Sunlight Readable | N |
LH500WF2-SH01 Electronics Feature
| Driver IC | COG Suggest R63315, NT35596, R63417 |
|---|
LH500WF2-SH01 Backlight System
| Lamp Type | No B/L |
|---|
