Overview
Specification
LH550WX1-SH04

LH550WX1-SH04 Basic Information
| Panel Model | LH550WX1-SH04 |
|---|---|
| Panel Brand | LG Display |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,5.5 inch, 720×1280 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LH550WX1-SH04 Price | Request Price & Lead Time |
| Model Alias | LH550WX1 (SH)(04) |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
| Remarks | Hardware and software same with SH01, changed PI. |
LH550WX1-SH04 Mechanical Features
| Dot Resolution | 720(RGB)×1280 (WXGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 268 PPI |
| Aspect Ratio | 9:16 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.0315×0.0945 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.0945×0.0945 mm (H×V) |
| Weight | 7.62±0.76g |
| Surface | Without Polarizer |
| Active Area | 68.04×120.96 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 70.94×129.11 mm (H×V) |
| Outline Depth | 0.36 (Typ.) mm |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
| Touch Panel | Without |
LH550WX1-SH04 Optical Features
| Display Mode | AH3-IPS, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 0 cd/m² |
| Contrast Ratio | 800 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Color Gamut | 72% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 35 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 80/80/80/80 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| Transmissivity | 3.61% (Typ.)(with Polarizer) |
| Sunlight Readable | N |
LH550WX1-SH04 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
| Driver IC | Suggest HX8394-A01, NT35520, NT35521, OTM1283A, OTM1288A |
LH550WX1-SH04 Backlight System
| Lamp Type | No B/L |
|---|
