Overview
Specification
LH600WX1-SH02

LH600WX1-SH02 Basic Information
| Panel Model | LH600WX1-SH02 |
|---|---|
| Panel Brand | LG Display |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,6.0 inch, 720×1280 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LH600WX1-SH02 Price | Request Price & Lead Time |
| Model Alias | LH600WX1 (SH)(02) |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
LH600WX1-SH02 Mechanical Features
| Dot Resolution | 720(RGB)×1280 (WXGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 245 PPI |
| Aspect Ratio | 9:16 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.0345×0.1035 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.1035×0.1035 mm (H×V) |
| Weight | 10.7±1.07g |
| Surface | Without Polarizer |
| Active Area | 74.52×132.48 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 77.02×139.98 mm (H×V) |
| Outline Depth | 0.4 (Typ.) mm |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
| Touch Panel | Without |
LH600WX1-SH02 Optical Features
| Display Mode | AH3-IPS, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 0 cd/m² |
| Contrast Ratio | 1000 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Response Time | 30 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 80/80/80/80 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| Transmissivity | 3.85% (Typ.)(with Polarizer) |
| Sunlight Readable | N |
LH600WX1-SH02 Electronics Feature
| Driver IC | COG Suggest HX8394A01, NT35520, NT35521, OTM1283A, OTM1288A |
|---|
LH600WX1-SH02 Backlight System
| Lamp Type | No B/L |
|---|
