Overview
Specification
LJ144LC2K01

LJ144LC2K01 Basic Information
| Panel Model | LJ144LC2K01 |
|---|---|
| Panel Brand | SHARP |
| Descrition | EL ,14.4 inch, 320×128 |
| Panel Type | EL |
| LJ144LC2K01 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 65 °C |
| Storage Temperature | -40 ~ 85 °C |
LJ144LC2K01 Mechanical Features
| Dot Resolution | 320(RG)×128 |
|---|---|
| Pixel Configuration | RG Vertical Stripe |
| Pixel Density | 23 PPI |
| Aspect Ratio | >3:1 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.56×0.56 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 1.12×0.56 mm (H×V) |
| Weight | 780g |
| Active Area | 358.3×71.6 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 400×107 mm (H×V) |
| Outline Depth | 20.0 mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LJ144LC2K01 Optical Features
| Brightness | 70 cd/m² (Typ.) |
|---|---|
| Sunlight Readable | N |
LJ144LC2K01 Electronics Feature
| Total Power Consumption | 14W |
|---|
LJ144LC2K01 Backlight System
| Lamp Type | self |
|---|
LJ144LC2K01 Signal Interface
| Input Voltage for Panel | 5/12V (Typ.)(VL/VD) |
|---|
