Overview
Specification
LJ512U32

LJ512U32 Basic Information
| Panel Model | LJ512U32 |
|---|---|
| Panel Brand | SHARP |
| Descrition | EL ,8.4 inch, 512×256 |
| Panel Type | EL |
| LJ512U32 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -5 ~ 55 °C |
| Storage Temperature | -40 ~ 80 °C |
LJ512U32 Mechanical Features
| Dot Resolution | 512×256 |
|---|---|
| Pixel Configuration | Rectangle |
| Pixel Density | 67 PPI |
| Aspect Ratio | 2:1 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.375×0.375 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.375×0.375 mm (H×V) |
| Weight | 540g (Typ.) |
| Active Area | 191.9×95.9 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 246×148 mm (H×V) |
| Outline Depth | 32 mm |
| Holes & Brackets | Face mounting holes (3-Φ4.4, 1-Φ3.4) on left, right slugs |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LJ512U32 Optical Features
| Display Color | Monochrome () |
|---|---|
| Sunlight Readable | N |
LJ512U32 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Total Power Consumption | 7W |
LJ512U32 Backlight System
| Lamp Type | self |
|---|
LJ512U32 Signal Interface
| Input Voltage for Panel | 5.0/12.0V (Typ.)(VL/VD) |
|---|---|
| Input Current for Panel | 500/750mA (Typ./Max.) |
| Interface Type | Connector |
