Overview
Specification
LJ64H051

LJ64H051 Basic Information
| Panel Model | LJ64H051 |
|---|---|
| Panel Brand | SHARP |
| Descrition | EL ,9.4 inch, 640×480 |
| Panel Type | EL |
| LJ64H051 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 65 °C |
| Storage Temperature | -40 ~ 80 °C |
LJ64H051 Mechanical Features
| Dot Resolution | 640×480 (VGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | Rectangle |
| Pixel Density | 84 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.30×0.30 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.30×0.30 mm (H×V) |
| Weight | 800g |
| Active Area | 191.9×143.9 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 246×206 mm (H×V) |
| Outline Depth | 23.5 (Max.) mm |
| Holes & Brackets | Face mounting holes |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LJ64H051 Optical Features
| Brightness | 200 cd/m² (Typ.) |
|---|---|
| Display Color | Monochrome () |
| Sunlight Readable | N |
LJ64H051 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 120Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
| Total Power Consumption | 11W (Typ.) |
LJ64H051 Backlight System
| Lamp Type | self |
|---|
LJ64H051 Signal Interface
| Signal Category | Parallel Data |
|---|---|
| Signal Class | Parallel Data (4-bit) |
| Input Voltage for Panel | 5.0/12V (Typ.)(VL/VD) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | HRS - DF11-20DP-2DS, Pitch:2.0 mm, Pin:20 pins |
