Overview
Specification
LK315D3xxxx

LK315D3xxxx Basic Information
| Panel Model | LK315D3xxxx |
|---|---|
| Panel Brand | SHARP |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,31.5 inch, 1920×1080 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LK315D3xxxx Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -25 ~ 60 °C |
LK315D3xxxx Mechanical Features
| Dot Resolution | 1920(RGB)×1080 (FHD) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 69 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.12125×0.36375 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.36375×0.36375 mm (H×V) |
| Surface | Antiglare (Haze 7.2%), Hard coating (2H) |
| Active Area | 698.4×392.85 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 782×473 mm (H×V) |
| Outline Depth | 1.8 (Typ.) mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LK315D3xxxx Optical Features
| Display Mode | ASV, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 0 cd/m² |
| Display Color | 1.07B (10-bit) |
| Viewing Angle | 88/88/88/88 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White color Chromaticity | Wx:0.280; Wy:0.285 |
| Sunlight Readable | N |
LK315D3xxxx Electronics Feature
| Vertical Frequency | 120Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
LK315D3xxxx Backlight System
| Lamp Type | No B/L |
|---|
LK315D3xxxx Signal Interface
| Signal Category | LVDS |
|---|---|
| Signal Class | LVDS (4 ch, 10-bit) |
| Input Voltage for Panel | 12.0V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 0.7/2.0A (Typ./Max.) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | JAE - FI-RNE51SZ-HF-R1500, Pitch:0.5 mm, Pin:51 pins |
