Overview
Specification
LK600D3LA19

LK600D3LA19 Basic Information
| Panel Model | LK600D3LA19 |
|---|---|
| Panel Brand | SHARP |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,60 inch, 1920×1080 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LK600D3LA19 Price | Request Price & Lead Time |
LK600D3LA19 Mechanical Features
| Dot Resolution | 1920(RGB)×1080 (FHD) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 36 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.23075×0.69225 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.69225×0.69225 mm (H×V) |
| Active Area | 1329.12×747.63 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 1401.1×820.4 mm (H×V) |
| Outline Depth | 43.0 mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LK600D3LA19 Optical Features
| Display Mode | ASV, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 500 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 2000 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 1.06B (8-bit + FRC) |
| Response Time | 6.5 (Typ.)(G to G) |
| Viewing Angle | 88/88/88/88 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| Sunlight Readable | N |
LK600D3LA19 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 120Hz |
|---|
LK600D3LA19 Backlight System
| Lamp Position | Direct light type |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
LK600D3LA19 Signal Interface
| Signal Category | LVDS |
|---|---|
| Signal Class | LVDS (2 ch, 10-bit) |
| Interface Type | Connector |
