Overview
Specification
LK600D3LA38

LK600D3LA38 Basic Information
| Panel Model | LK600D3LA38 |
|---|---|
| Panel Brand | SHARP |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,60 inch, 1920×1080 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LK600D3LA38 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -25 ~ 60 °C |
LK600D3LA38 Mechanical Features
| Dot Resolution | 1920(RGB)×1080 (FHD) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 36 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.23075×0.69225 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.69225×0.69225 mm (H×V) |
| Weight | 25.0±1.0Kgs |
| Surface | Antiglare, Hard coating (2H), Antireflection |
| Active Area | 1329.12×747.63 mm (H×V) |
| Bezel Area | 1338.1×756.6 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 1401.1×820.4 mm (H×V) |
| Outline Depth | 43.0 mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LK600D3LA38 Optical Features
| Display Mode | ASV, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 500 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 5000 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 1.06B (8-bit + FRC) |
| Response Time | 4 (Typ.)(G to G) |
| Viewing Angle | 88/88/88/88 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White color Chromaticity | Wx:0.280; Wy:0.285 |
| White Variation | 1.60 (Max.)(5 points) |
| Sunlight Readable | N |
LK600D3LA38 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 120Hz (60Hz Input) |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
LK600D3LA38 Backlight System
| Lamp Position | Direct light type |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 22 pcs |
| Lamp Shape | Straight |
| Lamp Life Time | 60K(Typ.) (Hours) |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | 14.0/15.5A (Typ./Max.) |
LK600D3LA38 Signal Interface
| Signal Category | LVDS |
|---|---|
| Signal Class | LVDS (2 ch, 10-bit) |
| Input Voltage for Panel | 12.0V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 1.4/3.5A (Typ./Max.) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | JAE - FI-RE51S-HF, Pitch:0.5 mm, Pin:51 pins |
