Overview
Specification
LK645D3LZ1S

LK645D3LZ1S Basic Information
| Panel Model | LK645D3LZ1S |
|---|---|
| Panel Brand | SHARP |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,65 inch, 1920×1080 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LK645D3LZ1S Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -25 ~ 60 °C |
LK645D3LZ1S Mechanical Features
| Dot Resolution | 1920(RGB)×1080 (FHD) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 34 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.248×0.744 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.744×0.744 mm (H×V) |
| Weight | 40.0Kgs |
| Surface | Antiglare (Haze 23%), Hard coating (2H), Antireflection |
| Active Area | 1428.48×803.52 mm (H×V) |
| Bezel Area | 1440.6×814.6 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 1522×872 mm (H×V) |
| Outline Depth | 100 (Typ.) mm |
| Holes & Brackets | Face mounting holes; Rear mounting holes |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
LK645D3LZ1S Optical Features
| Display Mode | ASV, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 400 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 700 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Response Time | 6 (Typ.)(G to G) |
| Viewing Angle | 85/85/85/85 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White Variation | 1.25 (Max.)(5 points) |
| Sunlight Readable | N |
LK645D3LZ1S Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | Yes (U/D, L/R) |
LK645D3LZ1S Backlight System
| Lamp Position | Direct light type |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 36 pcs |
| Lamp Shape | Straight |
| Lamp Life Time | 60K(Typ.) (Hours) |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | 25.0A (Typ.) |
LK645D3LZ1S Signal Interface
| Signal Category | LVDS |
|---|---|
| Signal Class | LVDS (2 ch, 8-bit) |
| Input Voltage for Panel | 12.0V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 2.0A (Typ.) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | JAE - FI-RE41S-HF, Pitch:0.5 mm, Pin:41 pins |
