Overview
Specification
LK695D3LA88

LK695D3LA88 Basic Information
| Panel Model | LK695D3LA88 |
|---|---|
| Panel Brand | SHARP |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,70 inch, 1920×1080 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| LK695D3LA88 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -25 ~ 65 °C |
LK695D3LA88 Mechanical Features
| Dot Resolution | 1920(RGB)×1080 (FHD) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 31 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.2672×0.8015 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.8015×0.8015 mm (H×V) |
| Weight | 26.0±1.5Kgs |
| Surface | Antiglare, Hard coating (2H) |
| Active Area | 1538.88×865.62 mm (H×V) |
| Bezel Area | 1544.0×876.8 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 1566×901.8 mm (H×V) |
| Outline Depth | 29.6 (Typ) mm |
| Landscape or Portrait | Landscape / Portrait |
| Touch Panel | Without |
LK695D3LA88 Optical Features
| Display Mode | ASV, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 350 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 4000 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 1.07B (10-bit) |
| Response Time | 4/6 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 88/88/88/88 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White color Chromaticity | Wx:0.314; Wy:0.324 |
| White Variation | 1.33/1.43 (Typ./Max.)(5 points) |
| Sunlight Readable | N |
LK695D3LA88 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 120Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
LK695D3LA88 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type (Bottom side) |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Life Time | 50K(Typ.) (Hours) |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | 7.8/8.6A (Typ./Max.) |
LK695D3LA88 Signal Interface
| Signal Category | LVDS |
|---|---|
| Signal Class | LVDS (4 ch, 10-bit) |
| Input Voltage for Panel | 12.0V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 0.75/2.0A (Typ./Max.) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | ACES - 91213-0510Y, Pitch:0.5 mm, Pin:51 pins |
